Bikram yoga - Makasi Joga

Bikram jóga

Bikram jóga se skládá z 26 stanovených pozic v pevně daném pořadí a dvou dechových technik. Tento typ jógy je vždy prováděn v místnosti vytopené na 40, 6 ° Celsia se 40 % vlhkostí, což vede k lepší flexibilitě. Tento typ jógy představuje nejen fyzickou, ale i psychickou výzvu.
Bikram jóga se vyznačuje těmito znaky:
  • Původ v tradiční Hatha józe
  • Místnost vytopená na 40,6 Celsia při 40 % vlhkostí
  • Dvě dechové techniky
  • Pevná sekvence sestávající se z 26 póz
  • Každá pozice prováděná dvakrát
floral-decor
Co je tedy Bikram jóga?

Technicky je Bikram verzí Hathy, tradičního odvětví jógy, které kombinuje držení těla a dýchání. Bikram jóga je prováděna v místnosti vytopené na 40, 6 ° Celsia se 40 % vlhkostí. Je-li pravidelně praktikována, je prospěšná pro celkové zdraví a je účinná jako léčba chronické nebo svalové bolesti.

Tento styl jógy vyučovaný pouze certifikovanými instruktory navazuje na pravidelnou sérii 26 jógových pozic a dvou dechových cvičení. Předpokládá se, že teplo zahřeje svaly při přípravě na trénink a výsledný pot uvolní toxiny a nečistoty. Dále se předpokládá, že teplo oživí krevní systém a zlepší srdeční frekvenci.

Nejdůležitější součástí Bikram jógy je neustálé soustředění na klidné dýchání. To pomáhá rozšířit plíce, zlepšit detoxikaci orgánů a zvýšit duševní relaxaci a krevní oběh – to vše se během tréninku Bikram jógy ukáže jako velmi užitečné.

Každá pozice se provádí dvakrát během této fyzicky náročné praxe. Někteří mohou opakující se stejnou sekvenci shledávat nudnější, ale má také mnoho výhod.

Když nevíte, co bude dál, musíte věnovat velkou pozornost tomu, co se děje kolem vás. Se styly, které používají pevné sekvence, jako je Bikram, víte, co bude dál. Vaše tělo ví, co bude dál. Můžete se tedy soustředit více na svůj vnitřní svět než to, co se děje kolem vás.

Původ Bikram jógy

Tradiční metoda a systém, na který se v Bikram józe specializujeme, byl vyvinut v indické Kalkatě mezi 30. a 60. roky 20. století Bishnu Ghoshem, mladším bratrem Paramahansa Yoganandy. Bishnu Ghosh mentoroval řadu vynikajících studentů, jako jsou Buddha Bose, Gouri Shankar Mukerji a Bikram Choudhury.

Bikram byl poslán do Japonska počátkem 70. let, aby vyučoval jógovou linii Ghosh a krátce nato dorazil do Spojených států. Od počátku sedmdesátých a devadesátých let 20. století byly Ghoshovy linie a metody výuky více rozvíjeny a vylepšovány Bikramem Choudhuryem, Rajashree Choudhuryem a dalšími.

Indická vysoká škola Bikram jógy byla následně založena v Los Angeles, kde byly vedeny tisíce tříd a byla zřízena první oficiální škola Bikram jógy.

ico-front-pose-seatingJigar GorYoga
Jóga není o tom, jestli se dotkneme svých prstů u nohou, je o tom, co se  na cestě dolů naučíme.